KUZEY KORE

KUZEY KORE’DE İDAM KARARI ŞOKU

0 Comments

Dünyanın tartışmasız en dışarıya kapalı ülkesi ve en tartışmalı liderine sahip olan Kuzey Kore bir kez daha dünya gündemini sarsacak bir habere kaynaklık ediyor. Geçmişe baktığımızda Kuzey Kore’nin aldığı karaları göz önünde bulundurursak pek de şakayı kaldırmayan otoriter ve diktatör bir lidere sahip olduğunu rahatlıkla anlayabiliriz.

Sert açıklamaları ve diktatörce yöntemleriyle tanınana Kuzey Kore lideri Kim Jong-un, hatırlarsınız ki geçtiğimiz haftalarda otoritesini sarstığını öne sürerek aldığı kararlara uymayan bir vatandaşını yaklaşık 500 kişinin önünde kurşuna dizdirerek idam ettirmişti. Kendi vatandaşları ve diğer milletler daha bu olayı henüz sindirmişken Kim Jong-un hiç beklemeden yine herkesi şaşırtan ani bir karar daha aldı.

Geçtiğimiz hafta “Batı Modası”nı yasaklayan ve bu kültürü yansıtan giysilerin giyimini yasaklayan ve adeta “Batı Modası”na savaş açan ve bu yasaklara uymayan vatandaşları için Kuzey Kore’den idam kararı geldi. Hemen ardından Kim Jong-un yasadışı film ve müzik satmak ile suçlanan bir vatandaşının idamına karar verdi.

Geçimini bu şekilde sağlayan adam yaklaşık 1 ay önce elinde bulunan Güney Kore içeriğine sahip CD ve USB’leri gizlice satarken “Halk Birimi” Liderinin kızı tarafından yakalanarak idam cezasına çarptırıldı!

Daily Mirror’da yer alan habere göre yetkililer, Gangwon eyaletindeki infaz gerçekleşirken yaklaşık 500 kişinin bulunduğu kalabalığın ön sıralarında durmaya zorlandı.

Bu olay “anti-sosyalist eylemler” suçu için, Gangwon eyaletindeki ilk infaz olarak kayıtlara geçti.

Geçtiğimiz haftalarda da ‘Kapitalist ürünlere’ savaş açan ülkede bu kültürü temsil eden her şey yasaklanmıştır.

Leave a Comment

Your email address will not be published.