NLP (NÖRO-LİNGUİSTİK PROGRAMLAMA)

0 Comments

NLP’NİN AÇILIMI

metin, denizanasıgillerden içeren bir resim

Açıklama otomatik olarak oluşturulduNLP, İngilizce “Neuro Lingustic Programming” kelimelerinin baş harflerinden oluşmaktadır. Türkçe karşılığı, “Sinir Dili Programlama” anlamına gelen NLP, psikolojide sık kullanılan bir terapi yaklaşımıdır.

NLP NEDİR?

NLP ülkemizde, Sinir Dili Programlaması olarak adlandırılır. Zihni kontrol altına alma yöntemi olarak da bilinir. Yaşamımızda üzerinde düşünmediğimiz, otomatik olarak gerçekleştirmiş olduğumuz algılama, düşünme ve davranış süreçlerini, NLP tekniklerinin yardımıyla, bilinçaltı kodlamalarımızı değiştirerek istediğimiz algının oluşturulması temeline dayanır.

Nöro yani sinir, beyin ve duyularımızı ifade eder. Nöro ile duyularımız, bu duyularımızın kontrol edildiği sinir sistemi ve beyin ifade edilir. NLP tam da burada devreye giriyor arkadaşlar. NLP hayatımızı, çevremizi, olayları nasıl algıladığımızdan tutun da farkında olmadan veya üzerine düşünmeden verdiğimiz tepkilere kadar tüm duyularımızı, davranışlarımızı kontrol altında tutmamızı daha doğrusu yönetmemizi sağlar. Böylece NLP, hata yapma riskimizi azaltır ve bize daha rahat ve taze bir hayat yaşama imkanı sunar. NLP yaşamımızı istediğimiz şekilde yönetebilmemizi, bizi engelleyen duygularımızdan, düşüncelerimizden, tabularımızdan, hoşumuza gitmeyen davranış ve davranış kalıplarımızdan kurtulabilmek ya da bir türlü farkına varamadığımız veya dışa vuramadığımız potansiyelimizi ortaya koyabilmek için hedeflediğimiz yaşamı oluşturacak, kolay, pratik ve uygulanabilir tekniklerle gerçekçi ve başarı sağlayan çözümler üretir.

NLP KİMLERE UYGULANABİLİR?

NLP başarılı davranış kalıplarını araştırır. Başarının doğasını, yapısını anlamaya çalışır. Birçok uzman NLP ile insanların zihinlerini değiştirerek yaşamlarını değiştirebileceklerini iddia eder.

NLP, sağlıklı düşünebilen herkes için uygulanabilir bir yöntem olması yanı sıra eğer fobileriniz, kurtulmak istediğiniz alışkanlıklarınız, ölçemediğiniz tepkileriniz veya istem dışı gerçekleştirdiğiniz davranışlarınızdan kurtulmak istiyorsanız da sizler için etkili bir çözüm sunacaktır. 

NLP ÇOCUKLARA UGULANABİLİR Mİ?

NLP teknikleri, çocukların kendi sınır ve kontrol alanlarını tanımasında ve onları yönetmesinde büyük bir farkındalık oluşturmakla beraber mentalitesini kuvvetlendirir. Streslerini ve Üzerlerindeki baskıları kontrol altına alabilir ve daha sağlıklı durum analizleri çıkarabilirler.

NLP’nin çoğu terapi yaklaşımlarından farkı, diğer terapi yaklaşımlarının yanı sıra mental ve ruhsal iyileştirmenin yanı sıra herhangi bir iyileştirmeye gerek kalmadığı durumlarda da kişinin ulaşmak istediği hedeflere yönelik zihnini yönetmesi, yaşam kalitesi ve standartlarını yükseltmesi, bir nevi zihin gücünü eline alması için de etkili çözümler sunuyor olmasıdır. Kısaca NLP’nin bize açtığı yolda tedavi olmaktan daha çok kendimizi geliştirmek, çevremizde ve kendimizde inovasyon yaratmak için de yürüyebiliriz.

Leave a Comment

Your email address will not be published.