Çevre Kirliliği

0 Comments

Herkese selamlar. Bugün sizlere acı ama gerçek olan ciddi bir problemden bahsetmek istedim. Evet konumuz çevre kirliliği. Öncelikle çevre kelimesinin anlamına bakalım. Çevre; dünya üzerinde yaşamını sürdüren tüm canlıların hayatları boyunca ilişkilerini sürdürdüğü dış ortamdır. Çevre kirliliği ise; çevrenin doğal olmayan bir şekilde insan eliyle kirletilmesidir. Bu cümle eminim herkesi üzmüştür. Araştırmalara göre dünya, 8 milyon 700 bin canlı türüne ev sahipliği yapıyormuş. Bu kadar canlı arasından sadece tek türün(insan) çevreyi kirletip zarar vermesi de ayrı üzücü. Soluduğumuz havayı, bulunduğumuz çevreyi veyahut da içtiğimiz suları kirleten biziz dostlar. İşin tuhafı bu durumdan şikâyet eden de biziz. Ama asıl gerçek kirleten de biziz kirlenen de. 

Çevre Kirliliği ve Çeşitleri

Çevre kirliliği her geçen gün artmakta. İlk olarak sanayi devrimiyle başlasa da günümüzde ciddi bir sorun haline gelmiştir. Eğer harekete geçmezsek bu olay gelecek nesillere de yayılacak. Umuyorum ki kimse gelecek nesillere kötü bir çevre bırakmayı istemez. Bırakmamamız için öncelikle bilinçli birey olmalı ve belli alışkanlıklara sahip olmamız lazım. Bu alışkanlıklar küçüklükten başlarsa işimiz epey kolaylaşır. Çünkü insanlar temiz bir çevrede doğup büyüdüğü vakit, bulunduğu çevrenin güzelliklerini gördüğünde onu korumak için elinden geleni yapacaktır ve aynı zamanda çevreye zarar veren insanları gördüğünde onları uyarmakla yükümlü olduğunun bilincinde olacaktır. Tabi ki her insan bu bilinçte olmayabilir. Yaşadığı ortam pis ya da hiçbir şekilde çevresini korumakla ilgili bilgiler aşılanmamış olabilir, acı bir gerçek ki çevremizde çok vardır böyle insanlar. Onları geri kazanabiliriz. Önemli olan bu bilinçsizliği engellemek.  

Nasıl ki dünya bize bu güzellikleri sunuyorsa bizde karşılığında onu korumalı ve kollamalıyız. Temiz havaya, suya, toprağa ve birçok şeye ihtiyacımız var. Onları hem kendimiz için hem de yeni nesiller için korumakla yükümlüyüz. Yaşatalım ki yaşayalım. 

Leave a Comment

Your email address will not be published.