NASA’YA UZAY ARACI YAPAN TÜRK KADIN: EREN ÖZMEN

0 Comments

Selamlar sevgili okurlarım bu hafta size bir kadın isterse neleri başarabilir onu anlatacağım.

Eren Özmen’in hayallerinin peşinden gitme hikayesi 1981 yılında henüz 23 yaşındayken sadece bir sırt çantasıyla Türkiye’den Amerika’ya gitmesiyle başlamıştır. Amerika’ya dil öğrenmek ve okumak için giden Özmen, İngilizcesinin zayıf olmasına ve maddi açıdan yetersiz olmasına rağmen Nevada, Reno Üniversitesi’nde (UNR) İşletme Yönetimi (MBA) yüksek lisansını yaparken aynı zamanda İngilizcesini geliştirdi. Bunları birden fazla yerde çalışarak başaran Özmen, yeri gelmiş evde baklava yapıp satarak faturalarını ödemiştir. 1985 yılında diplomasını alan ve yerel bir fabrikada muhasebeci olarak çalışan Özmen, burada teknik ve finansal bilgisiyle fabrikanın muhasebe işlerinde verimli ve etkili geliştirmeler yaptı.

1988 yılında teknoloji odaklı küçük bir aile şirketi olan Sierra Nevada’da finans danışmanı olarak çalışmaya başlayan Özmen, 1994 yılında şirketin iflas etmekte olduğunu öğrendiği zaman evli ve yeni doğum yapmış bir kadındı. O dönemi “Her şey çok belirsizdi ve iş için doğru karar verme konusunda kontrol sahibi değildik.” şeklinde ifade eden Eren Hanım sonunda risk almaya karar verip eşiyle birlikte yarım milyon dolar borçlanarak şirketi satın aldı. Şirketi satın alabilmek için oturdukları evi satan Özmen çifti, başarılı olup olamayacakları konusunda en ufak bir fikirleri olmamasına rağmen Eren Hanım yüksek lisansta öğrendiği şeyleri şirketinde uygulamaya başladı. Kendisinin finans ve işletme alanında başarısı yanında eşinin mühendislik alanında olan başarısı sayesinde pes etmeden her gün çalıştılar.

Büyük bir konsantrasyon, çalışma azmi ve stratejik liderlikleri sayesinde 20 çalışanı olan şirketin şu anda ABD’de 19 farklı eyalette, Almanya’da, İngiltere’de ve Türkiye’de olmak üzere 4000 çalışanı var. 

Özmen kariyerinde en zorlandığı zamanın SNC’yi ufak bir şirketten 2 milyar dolarlık bir şirkete dönüştürmek olduğunu söylüyor. O zamanları “Böylesine büyük bir geçiş döneminde küçük şirketler ya batar ya da başka bir şirket tarafından satın alınır. Biz de SNC’yi ya büyütmek ya da satmak zorunda olduğumuzu fark ettik.” sözleri ile anlatır.

Bir kadın patron tarafından yönetilen en büyük savunma şirketi olarak önyargıları yıkmak adına SNC’de büyük bir dönüşüm yaşandı. 19 farklı teknoloji şirketini bünyemize kattık. Boeing, Lockheed Martin gibi birinci sınıf şirketlerden alanında en uzman kişileri işe aldık; şirket içinde farklılıklara değer verdik.” şeklinde anlatan Eren Hanım örnek olarak çalışan anneler için şirketin merkezi binasında bakımevi açtıklarını ve çocukları küçükken kendisinin de şirkette çok fazla zaman geçirdiğinden dolayı onlar adına şirkette böyle bir şey yaptıklarını söyledi. 

Aynı zamanda ofiste çocuklu genç anneleri görmenin kendisini mutlu ettiğini söyleyen Eren Hanım’ın bu yaptığının diğer patronlara örnek olması dileğiyle yazıma devam edeyim.

SNC, Özmen ailesinin şirket içinde güven ve saygıya dayalı yaklaşımı sayesinde yıllık 1.5 milyar dolarlık bir ciroya ulaşmıştır. Savunma, elektronik ve uzay-havacılık sektörlerinde ABD’nin en büyük şirketlerinden biri haline gelmiş olan SNC, Birleşmiş Milletler ile ortaklaşa yürüttükleri Dream Chaser adlı proje kapsamında gelişmekte olan ülkelerin de uzay sektöründe gelişmelerini sağlıyor. 

Hayır işleriyle de bilinen Özmen ailesi, University of Nevada’da girişimcilik merkezi açılması için 5 milyon dolarlık bir bağışta bulunmuştur, özellikle kadın girişimcilerin iş hayatında daha aktif olması için çeşitli faaliyetler yürütüyor.

İki çocuk sahibi olan Eren Özmen, eşiyle birlikte Nevada Üniversitesi’nde The Ozmen Center for Entrepreneurship kurdu. Burada dünyanın farklı bölgelerinden gelen öğrencilere girişimcilik konusunda sağlam bir eğitim veriliyor. Son olarak aldıkları ödüllerden bahsedelim ve yavaştan yazımı sonlandırayım.

  • 2014 yılında, Fast Company dergisinde “Dünyanın En Yenilikçi 10 Uzay Şirketi” listesinde Sierra Nevada Corporation (SNC) adıyla yer aldı. 
  • Inc. Dergisi, 2011 yılında “Milyar $ için Gelir Büyüme” listesinde, ABD’nin En İyi 10 Milletlerin En Hızlı Büyüyen Özel Şirketleri arasında Sierra Nevada Corporation, (SNC) yer aldı. 
  • Sierra Nevada Corporation (SNC) Girişimcilik ve Teknoloji Nevada’da Merkezi tarafından Nevada’da 2014 “Yılın Havacılık ve Uzay Şirketi” seçildi. 
  • Sierra Nevada Corporation (SNC) 2010 ve 2012 yılında FedList “Üst Kadına Ait ABD Hükümeti Yüklenicisi” sıralamasında yer aldı.
  • Uluslararası Kadın Başkanlar Organizasyonu, 2011 yılında “Kuzey Amerika’da en hızlı büyüyen Kadına Ait Şirket” olarak Sierra Nevada Corporation, (SNC) adı açıklandı.

Büyük bir azim ve çalışma sonucu yukarıdaki ödülleri alan Eren Özmen kadın girişimcilere asla pes etmeyin, büyük düşünün ve hayal kurmayı bırakmayın, değerlerinize sahip çıkın demiştir. Gördüğünüz üzere sıfırdan başlayıp zorluklara çalışkanlık ve azimle göğüs geren Eren Özmen, biz kadınların istersek yapamayacağımız hiçbir şeyin olmadığının bir kanıtıdır.

Hepimize hayallerinin peşinden koşacak cesaretinin ve azminin olacağı günler diliyorum.

ASLA PES ETMEYİN!

Leave a Comment

Your email address will not be published.