Chloe Zhao

Chloé Zhao ve Bağımsız Sineması

0 Comments

Merhabalar herkese bugün Nomadland ile ünlenen Chloé Zhao’nın biraz hayatından biraz da sinemasından bahsedeceğim. Ünlü yönetmen 1982 yılında Pekin’de doğmuş ve gençlik yıllarını annesi ile babasının boşanmasıyla biraz isyankar geçirmiştir.

Bu onu batı pop kültürünün etkilerini örnek almaya itmiştir. Yönetmenimiz liseyi ABD’de bitirmiş ardından New York Üniversitesi Tisch School of the Arts’ta film yapımı eğitimi almıştır, eğitim hayatı dışında başka işlerde çalışan yönetmenimiz belli bir dönem önce parti organizatörü olarak, emlak sektöründe ve barmenlik alanlarında çeşitli işler yapmıştır.

Ünlü yönetmen, kariyeri boyunca birçok güzel işlere imza atmıştır. Nomadland filminin yönetmenliğini yapan Zhao, bu alanda ilk kez Asyalı bir kadın olarak “En İyi Yönetmen Oscar’ı” ödülünü kazanmıştır.

Bağımsız yönetmen Chloé Zhao sinemasından bahsedelim, güzel içerikler üreten ve yaptığı işlerde de başarıya imza atan Chloé Zhao’nun ilk uzun metrajlı filmi;

2015 yılında çektiği Songs My Brothers Taught Me (Kardeşlerimin Öğrettiği Şarkılar)’dir. Konusundan bahsedecek olursak küçük bir kız çocuğu ile bir erkek kardeşin arasındaki sosyal bağı anlatır. Film Cannes Film Festivali’nde Caméra d’Or dalında ve Bağımsız Ruh Ödülleri adı altında en iyi ilk film, en iyi sinematografi dalları altında aday gösterilmiştir. İlk filmi olmasına rağmen güzel başarı elde eden Chloé Zhao iki yıl sonra ikinci uzun metrajlı filmini çekmiştir birazda o filmini tanıyalım.

Chloé Zhao’nun ikinci filmi ise ilk filmi olan Kardeşlerimin Öğrettiği Şarkılar ile aynı mekanda 2017 yılında çekmiştir. Filminde ölümcül bir kafa travmasına maruz kaldıktan sonra genç bir kovboyun hayatını ele alan yönetmenimize bu filmin kazandırdığı ödüller Gotham Bağımsız Film Ödülü – En iyi özelliği adında, Ulusal İnceleme Kurulu – En İyi On Bağımsız Film dalında ve Ulusal Film Eleştirmenleri Derneği adı altında En iyi fotoğraf ve En iyi yönetmen dallarında ödüller kazandırdı güzel başarı elde etmiştir ve sesini biraz daha duyurmaya başarmıştır. Sonuncu olarak  en çok adını duyurmasını sağlayan Nomadland filmi ile birlikte üçüncü filmine imza attı ve Altın Küre’de En İyi Film ve  En İyi Yönetmen ödülünü aldı. Film Jessica Bruder’in “Surviving America in the Twenty-First Century (Yirmi Birinci Yüzyılda Amerika’da Hayatta Kalabilmek) alt başlıklı kurgusal olmayan kitabından uyarlanmış bir filmdir ve başarılı bir şekilde beyazperde taşınmıştır. Kısacası konusuna değinirsek hayatında zor dönemlerden geçen bir kadının farklı yollar deneyerek karavanda yaşadığı ve mevsimlik işlerde çalışarak hayatta kalma mücadelesini anlatıyor sakin bir anlatı ile birçok düşünce fikir bırakıyor insanda. Sevgili okurlar kısacası size Chloé Zhao hayatından, bağımsız sinemasından ve listenize ekleyebileceğiniz Chloé Zhao  sinemasından üç güzel filmden bahsettim. Bu filmleri seyretmenizi tavsiye ederim, keyifli izlemeler.

Leave a Comment

Your email address will not be published.