CHARLİE CHAPLİN

CHARLİE CHAPLİN

1 Comment

Charlie Chaplin’i aslında hepimiz tanıyoruz. O, siyah beyaz ekranlara mimikleriyle renk veren bir komedyen ustasıdır. Her ne kadar ekranlarda masum, tatlı ve komik hallerine şahit olsak da aslında her şey o kadar da toz pembe değildir. Şimdi sizlere Charlie’nin zorlu hayat mücadelesini kaleme alacağım.

Büyük komedyen Charlie Chaplin, 16 Nisan 1889 tarihinde Londra’da dünyaya gelmiştir. Alt sınıf bir ailenin çocuğu olan Chaplin’in çocukluğu, hiç de kolay geçmemiştir. Charlie henüz üç yaşına bile gelmeden ayrılan anne ve babası müzikhollerde ve çeşitli tiyatrolarda çalışan profesyonel sanatçılardır.  Annesi iş buldukça sahneye çıkıyor, tiyatroya beraberinde Charlie ile gidiyorlarmış. Böylelikle Charlie Chaplin, ilk defa 5 yaşında sahneye çıkmıştır. 11 yaşındayken babasını kaybettikten sonra annesi de hastalanıp akıl hastanesine yatırılınca, Charlie Chaplin, küçük kardeşiyle birlikte ortada kalmıştır. O yaşta anne ve babasız hayatı yeniden kazanmak herkes için zor olsa gerek. Şans neyse ki Chaplin’den yana olmuştur. 1913 yılında gittiği ABD’de sinemaya başlıyor. 1914’teki ilk filmi “Making A Living’in” ardından çekilen “Kid Auto Races in Venice” filminde bol pantolonlu, melon şapkalı, büyük ayakkabılı, sürekli bastonunu çeviren ve sakar hareketleri ile gülünç mizansenler oluşturan “Şarlo” tiplemesini yaratıyor ve bu tiplemesiyle özdeşleştikten sonra şarlo ile dünya üzerinde filmlerinin gösterildiği, her ülkeden insanların beğenisini topluyor. 

Chaplin’in sağlam duruşu artık 1960’lardan sonra yavaş yavaş bozulmaya başlamış ve onunla iletişim kurmak git gide güçleşiyordu. 1977’de tekerlekli sandalye ile hayatını devam ettiriyordu. Chaplin 25 Aralık 1977’in Noel’inde İsviçre’de uykusunda hayatını kaybediyor. Evi günümüzde müze olarak kullanılmaktadır.

 Charlie Chaplin Hakkında 10 Enteresan Bilgi

 • Charlie Chaplin, TIME dergisinin kapağına çıkan ilk aktör oldu. 
 • Sekizinci çocuğu doğduğunda 73 yaşındaydı.
 • Çello ve viyolin çalabiliyordu.
 • “Charlie Chaplin’e benzeme” yarışmasına katılıp üçüncü oldu.
 • Venüs ve Mars arasında bulunan, ismi Charlie Chaplin’den ilham alan bir astreoit var. Tam adı: 3626 Chaplin.
 • Her zaman taktığı çantası ve asası, ölümünden sonra açık artırmada 150 bin dolara alıcı buldu. 
 • Charlie Chaplin çok zengindi (1915 yılında haftada 10 bin dolar kazanıyordu) ama küçük bir otel odasında yaşamayı tercih etti. Aldığı çekleri arabanın bagajında saklardı.
 • Charlie Chaplin’in gözleri maviydi. Onu sadece siyah-beyaz filmlerde izlediğimiz için bu gerçeği öğrenmek de ilgi çekici!
 • Marlon Brando kendisi için, “Hayatımda tanıdığım en sadist insandı”demişti.
 • kadar mükemmelliyetçiydi ki, bir keresinde aynı sahneyi 342 kez çektiği rivayet edilir…

1 Comment

 1. 13 Haziran 2021

  Harika bir yazı, ellerine sağlık 🙂

Leave a Comment

Your email address will not be published.