Edinburgh Dükü Prens Philip

Edinburgh Dükü Prens Philip

3 Comments

Herkese merhaba, umarım keyifler yerindedir. Bugün sizlere gazetelerde, dergi manşetlerinde, sosyal medyalarımızda haberlerine sıklıkla rastladığımız Prens Philip’in hayatından bahsedeceğim. 

Öncelikle krallıklar binlerce yıllık gelenek ve göreneklere dayanmaktadır. Gelenek ve göreneklere bağlı, geçmişi çok derin olan bu yapıda kral veya kraliçe olmak sandığımız kadar şatafatlı değildir. Görevleri onlar için kutsaldır, bu sebeple kendilerinden ödün verdikleri birçok durum söz konusudur. Evlilikleri, yaşam tarzları, giydikleri elbiseler, oturup kalkma biçimleri birçok konuda özgür iradelerine müdahale söz konusu olabilmektedir. Sadece kral veya kraliçeyi bağlayıcı değildir bu durumlar, bütün hanedan üyeleri için geçerliliği söz konusudur. 

Edinburgh Dükü Prens Philip yaşamı
Edinburgh Dükü Prens Philip

Prens Philip, Yunanistan’ın Korfu Adası’nda 10 Haziran 1921’de doğdu. Soy ağacında, Danimarka, Almanya, Rusya ve Birleşik Krallık Kraliyet ailelerinin üyeleri bulunuyor. Doğduğu dönemde Yunan ve Danimarka kraliyet aileleri devlet otoritesindeydi. Ancak Yunanistan’da yaşanan ihtilal sonrasında daha küçükken ailesi ile birlikte buradan sürgün edildi. İskoçya ve Almanya okullarında Alman Yahudi eğitimciler tarafından yürütülen bir eğitim gördü. 18 yaşındayken İngiltere’nin Kraliyet Donanmasına katıldı. Prens Philip, İskoçya Gordonstoun okulunda eğitim gördü. Philip, II. Dünya Savaşı’nda iki karşı tarafta olan ailelerden olmasına karşın bu yıllar sırasında görev yaparak, iki Alman kardeşin hukuk mücadelesi ile karşı tarafta savaştı.16 Temmuz 1942 tarihinde teğmenliğe yükseldi. Aynı yılın ekim ayında, 21 yaşındayken Kraliyet Donanmasının en genç teğmenlerinden birisi olarak, HMS Wallace gemisinde teğmen oldu. 

Sicilya işgali sırasında, Temmuz 1943’te, HMS Wallace gemisinin ikinci komutanı olarak bir gece bombardıman saldırısında gemisini kurtardı. 1944 yılında, 27. Destroyer Flotilla İngiliz Pasifik filosu ile hizmet yapan ve yeni destroyer olan HMS Whelp gemisine geçti. Japonya’nın teslim anlaşması imzalandığı zaman Tokyo Körfezi’nde bulundu. Ocak 1946 yılında Philip, whelp gemisi ile Birleşik Krallık’a döndü ve HMS Kraliyet Arthur, Corsham, Wiltshire Astsubay Okulu’nda okutman olarak çalıştı. Savaştan sonra, Mart 1947’de Philip, bütün sıfatlarından feragat ederek, İngiliz büyükannesi ve büyükbabasının soyadlarını kullandı. Bundan sonra “Teğmen Philip Mountbatten” olarak anılmaya başlandı. Aynı yıl, Prenses Elizabeth Alexandra Mary ile yani İngiliz tahtının varisi ile evlendi. Evlendikleri gün, kendisine His Royal Highness (majesteleri) unvanı verildi. Kraliçe II. Elizabeth’in babası olan dönemin Birleşik Krallık Kralı VI. George tarafından Duke of Edinburgh yani Edinburgh Dükü olarak atandı. 1952 yılında babasının ölümü üzerine II. Elizabeth’in tahta çıkması ile deniz kariyerini sonlandırdı. Prens unvanlarından feragat eden Philip, 1957 yılında eşi Kraliçe II. Elizabeth tarafından Britanya Prensi olarak atandı. Philip Birleşik Krallık’ın en uzun hizmet eden Monark Eşi oldu. Uzun süre Cambridge ve Edinburgh Üniversitelerinin şansölyeliği görevini yürüttü. Son olarak da 9 Nisan 2021 tarihinde hayata veda etti.

3 Comments

  1. 29 Nisan 2021

    Çok faydalı bir konu hakkında çok güzel yazmışsınız! Tebrik ederim

  2. 30 Nisan 2021

    Mükkemel 👏

  3. 3 Mayıs 2021

    Çok faydalı bir yazı olmuş

Leave a Comment

Your email address will not be published.