MİMİKLERİN USTASI JİM CARREY

8 Comments

Jim Carrey’i hepimiz tanıyoruz mimikleriyle, oyunculuğuyla hafızalara kazındı. Başarılı komedyen, oyuncu Jim’in mimiklerinin arkasında zorlu bir hikayesi vardır.

1962 doğumlu sanatçımız kendine has bütünleşmiş Jim Carrey adını tarihe yazdırmıştır. Duyduğumuzda içimizi ısıtan mimikleri gelir aklımıza ancak o gülüşün ardında zorlu bir ifade yatar. Küçük yaşlarda da çok aktif, enerjik, konuşkan olan Jim her fırsatta stand-up gösterileri yaparmış ancak biraz da yaramazmış. Onu içine kapanmaya sürükleyen durum ise babasının işini kaybedip oturdukları yerden taşınmaları olur ve zorlu bir mücadele başlar. Annesi ve babası bir fabrikada işe girer ama maddi sıkıntılarından dolayı o da onlara destek için gider. Bir evleri yoktur yeri geldiğinde karavanda veya çadırda kalırlar, bir o kadar da derslerinde başarılıdır sanatçımız. Ancak bu durum onu çok yormaktadır.

Maske (The Mask) – Bir Sorun Var

Babası ona çok ilham oluyordu ve onun için kazanmayı istediği 20 milyon dolarlık farazi bir çek yazdı ama birkaç yıl sonra vefat eden babası onu derinden etkiledi. Ama iyi yerlere gelebilmek için pes etmedi. 17 yaşına gelmişti okulunu bitirip başarı merdivenlerini tırmanmak için yola koyuldu ve Las Vegas’a gitti. Şans kapısını çaldı ünlü komedyen Rodney Dangerfield’den çok etkilendi ve çalışmak için sözleşme imzaladı.

Akabinde Hollywood kapıları açıldı ve çok sevilen efsane komedi filmi olan Ace Ventura filminin başrolünü oynadı. Ardından Maske, Truman Show gibi filmler ile karşımıza çıkan sanatçımız çok sevilmiştir. İzleyiciler tarafından bu başarı ona 34 ödül kazandırmıştır ve özellikle Maske filmi ile şöhret kazanmıştır.

Yaşamı boyunca zorluklar çekmiş, depresyona girmiş, sevdiklerini kaybetmiş, evsiz kalmış. Kariyeri boyunca dışarıda kaldığı zamanlar da olmuştur bu zorluklara rağmen mücadelesini bırakmamış ve sevdiklerinin adına da hayat merdivenini tırmanmıştır. 

Son olarak sanatçımızın meşhur söz ile kapanış yapalım;

“ Kabul etme ihtiyacın bu dünyada seni görünmez yapabilir. Bu formda parlayan ışığın yolunda hiçbir şeyin durmasına izin vermeyin” 

                                                                                         – Jim Carrey 

8 Comments

 1. 26 Nisan 2021

  Çok güzel bir yazı olmuş ellerinize sağlık. Bu tarz yazılarınızı merakla bekliyoruz

 2. 26 Nisan 2021

  İlham verici bir yazı olmuş, kalemine sağlık!

 3. 26 Nisan 2021

  Harika olmuş, ellerinize sağlık canım ekibim

 4. 26 Nisan 2021

  Keyifli okuduğum bir yazı oldu. Kalemine sağlık

 5. 26 Nisan 2021

  Kaliteli bir yazı olmuş. Eline sağlık.

 6. 26 Nisan 2021

  Çok güzel yazmışsınız ellerinize sağlık.. Tebrik ederim!

 7. 27 Nisan 2021

  Çok güzel okuması zevk verdi gerçekten

 8. 28 Nisan 2021

  Jim Carrey’i her zaman “Maske” ve “Babamın Penguenleri” filminden hatırlayacağım. Harika bir yazı olmuş, emeğinize sağlık.

Leave a Comment

Your email address will not be published.