HAMBURGER TEKNİĞİ NEDİR

Hamburger Tekniği Nedir?

2 Comments

Başlık okunduğunda çoğu kişinin aklından doya doya yediğimiz fast food olan yiyecek gelecektir. Bir miktar haklı olabilirsiniz çünkü vereceğiniz mesajı bu iki ekmek arasına koyacaksınız. Gelin beraber hamburger tekniği neymiş öğrenelim. 

Hamburger tekniği (sandviç tekniği) olarak da bilinir. Bu tekniği kullanan çoğu kişi, rahatsız olduğu davranışları eleştiri yapmaktan çekindiği için söylememeyi tercih eder. Hamburger tekniği, karşımızdaki kişiyi incitmeden onu eleştirebilmemizi sağlayan bir teknik olduğundan dolayı bu tür insanlar için son derece iyi bir tekniktir.

Bu tekniğin içeriği yukarıdaki görselde de gördüğünüz gibi üç kısımdan oluşuyor. Karşımızdaki kişiye geri bildirim sunarken ilk önce pozitif sözlerle başlamak daha sonra söylemeyi arzuladığınız negatif cümlelerinizi orta kısma yazmak ve kapanışta da yine pozitif sözcüklerle iletinizi sonlandırmanızdır. Böylelikle kimseyi kırmadan ve iyi niyetli olarak mesajınızı vermiş olursunuz. 

Bu tekniği örnekle desteklemek gerekirse yıllardır öğretmenlerden şu cümleyi duymuşuzdur: “ Çocuğunuz çok zeki ama çalışmıyor.” Cümlenin içinde ‘ama’ geçti, istediğiniz kadar zeki deyin karşı taraftaki çocuğun aklından “aptalım ve ne kadar ders çalışsam da değişmeyecek” izlenimini vermiş olursunuz. Bu yüzden hamburger tekniğinde ama, fakat, yalnız gibi bağlaçlardan uzak durmalıyız. Öğretmen her ne kadar iyi niyetiyle çocuğun ders çalışması gerektiğini söylese de ters bir mesaj vermiş oldu. Eğer öğretmenin mesajını hamburger tekniğiyle söyleyecek olursak şöyle deriz: “Yavrum senin zeki olduğunu biliyorum. Biraz daha programlı çalışarak okuldaki başarının artabileceğini düşünüyorum. Ailen ve ben seni seviyor ve bunu başarabileceğine inanıyoruz.” Böylelikle hamburger tekniğini kullanarak öğretmenin verdiği iletide karşısındaki öğrencisini incitmeden ve onun aklında olumsuz cümleler yaratmadan söylemiş oldu.

Buna benzer blogları okumak istiyorsanız buradan ulaşabilirsiniz.

2 Comments

  1. 19 Mayıs 2021

    Ellerine sağlık sayende hayatıma yeni bilgiler kattım 🙂 👏

  2. 22 Mayıs 2021

    Faydalı bir yazı olmuş ellerine sağlık 🤗

Leave a Comment

Your email address will not be published.