START-UP

Ekosistem Sözlüğü: Start-up nedir?

1 Comment

Girişimcilik dediğimizde aklımıza ilk gelen üç kelimeden biri: start-up. Peki nedir bu, ne anlama gelir, nasıl olur biraz bunlardan konuşalım istedim. Kelime bazında baktığımızda ingilizce olan start-up kelimesi başlamak anlamına gelmektedir. 2010 yılında ABD’de ortaya çıkan bu terim türkçede karşılığını girişim/yeni girişim olarak bulsa da, ingilizce halinin kullanımı bata revaşta. 

Şimdi biraz da anlamdan ziyade neyi ifade ettiğine bakalım. Girişimciliğin yapı taşıdır diyebiliriz start-up’lar için. En genel anlamıyla, herhangi bir soruna çözüm bulmak amacıyla yola çıkan ve başarılı bir sonucun garanti edilmediği şirketlere verilen isimdir.

Ve yine bu kavram hakkında bazı doğru bilinen yanlışlar da var. Örneğin, start-up dendiğinde eğer bir şirket en az beş yıldır faaliyet göstermiyorsa start-up sayılmayacağı düşünülüyor. Bunun aksine şirket bir yıllık da olsa, beş yıllık da olsa start-up’tır. Ancak haklılık payı olunan bir nokta var ki: 10+ yıl üzerindeki şirketlerin start-up olup olmadığı muamma.. Biraz düşününce on yıldır etkin olan bir şirketin elbette daha da büyüyerek gelişmesi beklenir.

Start-up dedik, açıkladık, peki bu start-up nasıl kuruluyor derseniz: Kuruluş aşamasında kurucuların ilk olarak bir soruna bir çözüm sunması gerekir. Çözümün başarılı bir şekilde uygulanması önemli değildir. Çözüm, start-up projeleri kapsamında değerlendirilir. Daha sonra kitle fonlaması gibi yöntemlerle şirket finansmanı sağlanabilir. Kickstarter gibi siteler, start-up’lar için iyi bir fon toplama aracıdır. Diğer bir seçenek ise bankalardan girişim kredileri almaktır. Bankalardan start-up kurmak için kredi almak, Türkiye’de yaygın bir uygulama değildir. Yine de ABD veya İngiltere gibi önemli start-up’ların olduğu ülkelerde, bu şirketleri destekletici uygulamalar vardır. Tüm bunlar tamamlandıktan sonra kurucular kendi start-up’larını kurabilirler.

1 Comment

  1. 6 Haziran 2021

    Çok güzel emeğinize sağlık 😊

Leave a Comment

Your email address will not be published.