Bir Milyon Dolarlık Sayfa

Bir Milyon Dolarlık Sayfa

5 Comments

Merhaba dostlarım, yazıma hoş geldiniz! Bugün elimde harika bir konu, aklımda da bu konuyla ilgili harika bir fikir var. Konumuz: Girişimcilik.  Fikrimiz ise bomboş bir web sitesi. “Bomboş bir web sitesi nasıl bir girişimcilik fikri olabilir? Böyle girişimcilik olur mu?”. Olur, nitekim olmuş da. Hem de öyle bir güzel olmuş ki 50 euro ile başlayan girişimci abimiz bu fikirle 1.000.000 dolar kazanmış ve böylece mutlak ve kesin bir başarıya imza atmıştır.

Takdir edersiniz ki bir insanın yaşadığı zorluklarla yaratıcılık sınırları aynı paraleldedir. Bakalım Alex Tew’in 2005 yılında öğrenciliğe geçiş döneminde nasıl bir zorlukla karşı karşıya kaldıktan sonra internet tarihine geçti.

Öğrenci Kredisini Nasıl Ödeyeceği Hakkında Endişeleri vardı
Henüz Üniversite öğrencisiyken böyle sıra dışı bir girişimciliği gerçekleştiren Alex Tew’i, 2005 yılında maddi sıkıntılar bir hayli zorlar olmuştur. Nottingham Üniversitesinde işletme okumak istiyor. Ancak bunu karşılayacak herhangi bir maddi kaynağı veya maddi imkanı yok. Tew, içindeki okuma arzusuyla para kazanmanın yollarını düşünmeye başlar. Aklına birçok fikir de gelir. Yaşıtları gibi o da yarı zamanlı bir işe girmeyi veya bankadan kredi çekmeyi düşünür ama Tew, içindeki girişimcilik duygusunun filizleriyle herkesin yapabildiği bir şeyi yapmak istemez o daha yaratıcı yollar ile daha kolay ve daha çok para kazanmak ister.

Tew’in yaşadığı imkânsızlık ve okuma arzusu, ona tam da istediği gibi yaratıcı ve tamamen özgün bir alan açar. Belki de milyonda birimizin bile aklına gelmeyen gelse de başaramayacağı bir şeyi başarır ve 21 yaşındayken 2005 yılının ağustos ayında The Million Dollar Homepage adındaki internet sitesini kurar.

The Million Dollar Homepage

“The Million Dollar Homepage”, genel olarak bakıldığında 1000×1000 pikselden oluşan tek sayfalık bir web sitesi. Ana taslak buydu ama altında yatan fikir akıllara durgunluk verecek cinsten. Tew, piksel başına 1 dolar olmak üzere toplam 1 milyon piksel satmaya karar verir. Bu sayede alıcılar kendi resim, logo veya reklamlarını ekleyebilecek ve kendi web sitelerine bağlantı verebileceklerdi. Basit bir hesapla bu sayede en az 1.000.000 kazandığını ve ne kadar sıradan sorunların aslında ne kadar büyük fırsatlar doğurduğunu anlayabiliriz.

The Million Dollar Homepage Nasıl Duyuldu?

Tew’e göre The Million Dollar Homepage’in bu kadar hızlı büyümesinin ve basında büyük yankı uyandırmasının sebebi, sitenin ağızdan ağıza yayılarak bir gizem yaratmasıdır. Siteye ilk kez dikkat çeken basın açıklamasından sonra “The Million Dollar Homepage”, BBC Online, The Register, The Daily Telegraph ve PC Pro tarafından haber konusu yapıldı. Aynı zamanda The Wall Street Journal, sitenin diğer piksel satan web siteleri için ilham kaynağı olduğunu açıkladı.

Kendisi başlangıç aşamasında neler hissettiğini şu şekilde anlatıyor: “En başından beridir bu fikrin bir potansiyeli olduğunu biliyordum; fakat bu, herhangi bir yöne gidebilecek olan bir şeydi. Sitenin kayıt ücreti olan 50 euro dışında kaybedecek hiçbir şeyim olmadığını düşünüyordum. Bu fikrin ilgi yaratmak için yeterince alışılmadık olduğunu biliyordum … İnternet çok güçlü bir araç.”

Velhasılıkelam sevgili okurlar, ne kadar dibe vurursanız, ne kadar çaresiz hissederseniz, önünüzde bi o kadar da açık kapı vardır. Yeter ki kendinize olan inancınızdan ve başarıya olan giden asla uzaklaşmayın. Unutmayın sizi kurtaracak olanlar yine sizlerseniz. “Ya başarısız olursam, tam bir rezalet. Ya bu fikir iyi de ya şöyle olursa ya böyle yaparlarsa…”,başkalarının ne düşündüğünü düşünürseniz başkalarının hayatını yaşammış olursunuz. Eğer en ufak bir inancınız varsa aşk olsun sizi tutabilene! O yüzden kimse aklındaki ihtimallere değil; herkes yüreğindeki azme ve inancına güveniyor!

Buna benzer blogları okumak istiyorsanız buradan ulaşabilirsiniz.

5 Comments

 1. 20 Mayıs 2021

  Çok güzel ve bilgilendirici bir yazı olmuş, kalemine sağlık 🙂

 2. 20 Mayıs 2021

  Bu bilgilendirici yazı için çok teşekkürler ☺️ kalemine sağlık ✍️

 3. 20 Mayıs 2021

  Eline sağlık Ercan. Yine harika bir yazı. Tebrik ederim ☺️🙏🏻

 4. 20 Mayıs 2021

  Daha çok gelsinnn, başarılı:)

 5. 22 Mayıs 2021

  Çok güzel olmuş ellerine sağlık 👏

Leave a Comment

Your email address will not be published.